1000 / 1330 kVA 3Ø 24940ΔV → 600Y/347V Oil Transformer
Ref: FEL-0887
Available
Qty 1
Brand
Federal Pioneer
Model
KNAN/PROV.KNAF
Catalog Number
G17221
Reference
FEL-0887
Location
Lachute
Condition
Used
Quantity
1
Specifications
| Electrical | |
|---|---|
| kVA | 1000 / 1330 kVA |
| Primary | 24940Δ V |
| Secondary | 600Y/347 V |
| Transformer Phase | 3Φ |
| Configuration | |
| With taps | Yes |
| Operation | |
| Cooling Type | Oil |
| Frequency | 60 Hz |
| Physical | |
| Weight | 1835 lbs |