1500 / 2000 kVA 3Ø 24940ΔV → 600Y/347V Oil Transformer
Ref: FEL-0886
Available
Qty 1
Brand
Federal Pioneer
Catalog Number
G1302C4929
Reference
FEL-0886
Location
Lachute
Condition
Used
Quantity
1
Specifications
| Electrical | |
|---|---|
| kVA | 1500 / 2000 kVA |
| Primary | 24940Δ V |
| Secondary | 600Y/347 V |
| Transformer Phase | 3Φ |
| Configuration | |
| With taps | No |
| Operation | |
| Cooling Type | Oil |
| Frequency | 60 Hz |
| Physical | |
| Weight | 5555 lbs |