75 kVA 3Ø 208ΔV → 400Y/231V Dry-Type Transformer
Ref: FEL-0884
Available
Qty 1
Brand
Delta
Catalog Number
VK3C0075S010019
Reference
FEL-0884
Location
St-Jérôme
Condition
Used
Quantity
1
Specifications
| Electrical | |
|---|---|
| kVA | 75 kVA |
| Primary | 208Δ V |
| Secondary | 400Y/231 V |
| Transformer Phase | 3Φ |
| Configuration | |
| With taps | Yes |
| Operation | |
| Cooling Type | Dry |
| Frequency | 60 Hz |
| Environment | |
| NEMA Rating | 1 |
| Physical | |
| Dimensions | 2′6″ × 2′6″ × 1′2″ |
| Weight | 602 lbs |