225 kVA 3Ø 600ΔV → 600Y/347V Dry-Type Transformer
Ref: FEL-0874
Available
Qty 1
Brand
Bemag
Catalog Number
BNG225A600
Reference
FEL-0874
Location
St-Jérôme
Condition
Used
Quantity
1
Specifications
| Electrical | |
|---|---|
| kVA | 225 kVA |
| Primary | 600Δ V |
| Secondary | 600Y/347 V |
| Transformer Phase | 3Φ |
| Configuration | |
| With taps | No |
| Operation | |
| Cooling Type | Dry |
| Frequency | 60 Hz |
| Environment | |
| NEMA Rating | 1 |
| Physical | |
| Dimensions | 2′6″ × 3′4″ × 1′5″ |
| Weight | 895 lbs |