150 kVA 1Ø 600ΔV → 240Y/120V Dry-Type Transformer
Ref: FEL-0873
Available
Qty 1
Brand
Marcus
Catalog Number
WF
Reference
FEL-0873
Location
St-Jérôme
Condition
Used
Quantity
1
Specifications
| Electrical | |
|---|---|
| kVA | 150 kVA |
| Primary | 600Δ V |
| Secondary | 240Y/120 V |
| Transformer Phase | 1Φ |
| Configuration | |
| With taps | Yes |
| Operation | |
| Cooling Type | Dry |
| Frequency | 60 Hz |
| Environment | |
| NEMA Rating | 1 |
| Physical | |
| Dimensions | 1′6″ × 3′9″ × 1′9″ |
| Weight | 906 lbs |