6 kVA 3Ø 600ΔV → 208Y/120V Dry-Type Transformer
Ref: FEL-0868
Available
Qty 1
Brand
Hammond Power Solutions
Catalog Number
K069K
Reference
FEL-0868
Location
St-Jérôme
Condition
Used
Quantity
1
Specifications
| Electrical | |
|---|---|
| kVA | 6 kVA |
| Primary | 600Δ V |
| Secondary | 208Y/120 V |
| Transformer Phase | 3Φ |
| Configuration | |
| With taps | No |
| Operation | |
| Cooling Type | Dry |
| Frequency | 60 Hz |
| Environment | |
| NEMA Rating | 1 |
| Physical | |
| Dimensions | 1′7″ × 1′6″ × 1′1″ |
| Weight | 168 lbs |