3 kVA 1Ø 600ΔV → 240Y/120V Dry-Type Transformer
Ref: FEL-0848
Available
Qty 1
Brand
Marcus
Model
WM
Reference
FEL-0848
Location
St-Jérôme
Condition
Used
Quantity
1
Specifications
| Electrical | |
|---|---|
| kVA | 3 kVA |
| Primary | 600Δ V |
| Secondary | 240Y/120 V |
| Transformer Phase | 1Φ |
| Configuration | |
| With taps | No |
| Operation | |
| Cooling Type | Dry |
| Frequency | 60 Hz |
| Environment | |
| NEMA Rating | 1 |
| Physical | |
| Dimensions | 1′3″ × 11″ × 1′ |
| Weight | 68 lbs |